ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΟ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ

Νίκη με 2-1 πέτυχε ο Θρακικός Άνω Μητρουσίου στο πρώτο από τα δυο παιχνίδια της διαδικασίας και απέκτησε προβάδισμα, έστω και μικρό, για την πρόκριση στην επόμενη φάση, απέναντι στον Πρωταθλητή του Α’ ομίλου της Ανώτερης κατηγορίας, Αστέρα Νεοχωρίου που ήταν και είναι το φαβορί.
Σε ένα παιχνίδι που το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό και μοιρασμένο με γρήγορο ρυθμό, αφού οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά και η κατοχή μπάλας άλλαζε πόδια σε τακτά διαστήματα. Πρόσφερε συγκινήσεις και στις δυο περιοχές, είχε δυο γκολ, και αρκετές φάσεις.
Στο Β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, όπως και η ποιότητα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να είναι πιο ουσιαστικοί και κάνοντας κατάθεση ψυχής πέτυχαν το νικητήριο γκολ παίρνοντας το πλεονέκτημα για την πρόκριση.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE….

Τα Play Off στην Ανώτερη κατηγορία ξεκινούν σήμερα, Κυριακή 22 Απριλίου, στις 17:00. Μια διαδικασία που θα αναδείξει ανάμεσα στε 8 ομάδες της Ανώτερης(4 πρώτες ανά όμιλο) τις δυο που θα κερδίσουν τα εισιτήρια για την απ’ ευθείας άνοδο στην Επίλεκτη κατηγορία των Σερρών.
Το Serresgoal.gr θα είναι στο Γήπεδο «Συμεών Πολίτης» στο Άνω Μητρούσι και θα σας μεταδώσει Λεπτό Προς Λεπτό το παιχνίδι ανάμεσα στον τοπικό Θρακικό και τον Αστέρα Νεοχωρίου.

LIVE…. LIVE… LIVE… LIVE…

– Καλησπέρα απ’ το Δημοτικό Γήπεδο Άνω Μητρουσίου… Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι, με τις καιρικές και γηπεδικές συνθήκες να είναι εξαιρετικές…

– Πολύ δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι και στο πρώτο 2λεπτο είχαν από μια σημαντική επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, με τον Βλαχόπουλο και τον Βόγκλι αντίστοιχα…

08′ φάουλ σε πλεονεκτική θέση για τους φιλοξενούμενους(ημικύκλιο), το εκτέλεσε ο Βόγκλι, δε μπόρεσε όμως να περάσει τη μπάλα απ’ το τείχος

12′ από θέση μέσα αριστερά εκτέλεσε μακρινό επικίνδυνο φάουλ ο Παπαδόπουλος Στ., όμως ψηλά στο οριζόντιο δοκάρι απέκρουσε ο Μαρίγκος σε κόρνερ

15′ σέντρα του Δημητρανόπουλου Χρ. από αριστερά, στην καρδιά της άμυνας κεφαλιά του Δίγκα, αποκρούει ο Μαρίγκος, σε ένα καλό και ανοιχτό μέχρι στιγμής παιχνίδι που ικανοποιεί τους φιλάθλους που έχουν έρθει στο γήπεδο και είναι αρκετοί αφού έχουν απλωθεί περιμετρικά του γηπέδου και δεν μπορούμε να τους υπολογίσουμε με ακρίβεια

20′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Ο Βόγκλι μετά από σέντρα από αριστερά κάνει το κοντρόλ, βγαίνει μόνος προ του Δουλγέρη, σε θέση πλάγια δεξιά προσπαθεί να αποφύγει και τον τερματοφύλακα, όμως οι αμυντικοί καλύπτουν το τέρμα και κάνοντας πολλές διαδοχικές προσποιήσεις χάνει τελικά την πολύ μεγάλη ευκαιρία

22′ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Τετ α τετ του Φίλλια που επιχειρεί το πλασέ, ο Μαρίγκος αποκρούει εντυπωσιακά, η μπάλα φτάνει στον Βλαχόπουλο που μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά στην ανυπεράσπιστη εστία στέλνει με πλασέ τη μπάλα ψηλά άουτ απ’ το οριζόντιο δοκάρι

26′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαϊνταντζή λίγο έξω απ’ την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μαρίγκος

28′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Δίγκας. Πολύ ωραία σέντρα του Μηλούση από δεξιά, στην καρδιά της άμυνας ο Δίγκας σηκώνεται πολύ ψηλά, πιάνει καρφωτή κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρίγκου, αφήνοντας τον πορτιέρο του Νεοχωρίου άναυδο

44′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!! Εξαιρετική προσπάθεια του Βλαχόπουλου, πήρε τη μπάλα από θέση έξω δεξιά και συγκλίνοντας προς τον άξονα λίγο έξω απ’ την περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ που με δυσκολία απέκρουσε σε κόρνερ ο Μαρίγκος

45’+ ΠΕΝΑΛΤΥ για το Νεοχώρι. Κόρνερ από αριστερά για τους φιλοξενούμενους, σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων καθώς ο Δουλγέρης δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα, η οποία έμεινε μέσα στην μικρή περιοχή. Διαδοχικές προσπάθειες των παικτών, σουτ τελικά του Γουδεντζίδη προς το τέρμα με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών

45’+ ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Βόγκλι εκτέλεσε εύστοχα απ’ τα 11 μέτρα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τη λήξη του ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

– Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με μια αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Δημητρανόπουλος Τ. στη θέση του Μικρού

– Δυνατά ξεκίνησε και το Β’ ημίχρονο όπως και το Α’, με τους γηπεδούχους να δίνουν το παρόν στην αντίπαλη περιοχή, όταν ο Φίλλιας από δεξιά έκανε παράλληλη σέντρα ο Δημητρανόπουλος Τ. δεν πρόλαβε για λίγο τη μπάλα, χάνοντας μια καλή ευκαιρία

48′ μακρινό επικίνδυνα εκτελεσμένο φάουλ του Κίτσιου, αποκρούει στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ ο Δουλγέρης

52′ αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Καπνίδης στη θέση του Παπαδόπουλου Στ.

65′ ο Χατζηπέτρου μέσα απ’ την περιοχή πλασάρει μετά από γέμισμα, αλλά αποκρούει ο Δουλγέρης σε κόρνερ

70′ αλλαγή για τους φιλοξενούμενους – ο Αριστερίδης στη θέση του Ουζούνη που αποχώρησε με κράμπες

77′ ΓΚΟΛ!!! 2-1 ο Δημητρανόπουλος Τ. Σέντρα του Φίλλια από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Δημητρανόπουλου Τ., η μπάλα στα δίχτυα και 2-1 για τους Θρακιώτες μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς

80′ αλλαγή για το Νεοχώρι – ο Ατζιαμής στη θέση του Κίτσιου

92′ αλλαγή για τον Θρακικό – ο Κρυωνίδης στη θέση του Βλαχόπουλου

αλλαγή για το Νεοχώρι – ο Πολυχρονίδης στη θέση του Σένια

94′ αλλαγή για τον Θρακικό – ο Ποργιάζης στη θέση του Φίλλια

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ(Αντ. Κύρου): Δουλγέρης Αρ., Μηλούσης, Δημητρανόπουλος Χρ., Ζαγκότας, Γκαϊντατζής, Παπαδόπουλος Ι., Παπαδόπουλος Στ.(52′ Καπνίδης), Μικρός(46′ Δημητρανόπουλος Τ.), Δίγκας, Φίλλιας(94′ Ποργιάζης), Βλαχόπουλος(92′ Κρυωνίδης)

ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ(Αγγ. Τζουμαλάκης): Μαρίγκος, Πανούδης, Σαγιάκου, Γουδεντζίδης, Γκιέργκι, Παπαδόπουλος, Κίτσιος(80′ Ατζιαμής), Ουζούνης(70′ Αριστερίδης), Σένια(92′ Πολυχρονίδης), Χατζηπέτρου, Βόγκλι

ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 2-1… ΣΕ 173 ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ!!!