ΑΣΤΗΡ — ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ

3 - 0
Τελικό

ΑΣΤΗΡ — 1800

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια για το Πρωτάθλημα της Α1 Ε.Π.Σ. Σερρών σημείωσε, προ ημερών, ο Αστέρας Νεοχωρίου! Η ομάδα από τη μακεδονική πόλη κέρδισε, πρόσφατα, τις Σέρρες 1800 με σκορ 1-0, εντός έδρας, με συνέπεια να βρίσκεται στο «γκρουπ» των ομάδων, οι οποίες ανήκουν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το γκολ του Αστέρα Νεοχωρίου στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τις Σέρρες 1800 σκόραρε ο Σένια, επιτρέποντας στον σύλλογο να ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

1 - 0
Τελικό

ΑΣΤΗΡ — ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ

Έντονο θαυμασμό έχει προκαλέσει στο αθλητικό κοινό η φετινή παρθενική παρουσία του Αστέρα Νεοχωρίου στο Πρωτάθλημα της Α1 Ε.Π.Σ. Σερρών! Η εν λόγω ομάδα κέρδισε, την 1η αγωνιστική με σκορ 4-0 το Ροδολίβος, εντός έδρας, με συνέπεια να εισέλθει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στη διοργάνωση. Τα τέρματα του Αστέρα Νεοχωρίου στο συγκεκριμένο ματς σημείωσαν, πρόσφατα, οι ποδοσφαιριστές, Σένια (τρία γκολ) και Βουδουρίδης.

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστήρ

Με ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης το Νεοχώρι επικράτησε των Άνω Ποροϊων με 1-0.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε και τη νίκη.

Πρέπει να σημειωθεί πως ο «Αστήρ» είχε δύο δοκάρια με τους Βασιλακάκη και Τσιόπτση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 30’ ακυρωθέν γκολ του Τρέντσιου, διαμαρτυρία για αυτή την απόφαση από το Νεοχώρι. Στο 70’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Σένια με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Στο 90’ ο Νικόλοφ σημείωσε γκολ, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Διγενή.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Τσιόπτσης, Σιψής και Λούσιος, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης και Τσομίδης.

Καλή η διαιτησία του κ. Μαγή. Παράπονα για τις δύο ομάδες από την επόπτρια κα Παυλίδου. Επόπτης κ. Αναγνωστίδης.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Μαρίγκος, Πανούδης, Μαργαρίτης, Τσελέπης, Χατζηπέτρου, Τσιόπτσης, Λούσιος, Βουδουρίδης(65’ Βασιλακάκης), Σιψής(90’ Θεοχάρης), Σένια(88’ Μητρόπουλος), Τρέντσιος(75’ Καραχάλιος).

ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ: Αθανασιάδης, Στεφανίδης, Τσομίδης(55’ Παπαδόπουλος Π), Παπαδόπουλος Γ(85’ Κεραμιδάς), Τομπουλίδης, Γκέρτσεφ, Κωνσταντινίδης, Γκούλας, Μπεγκόγκοφ, Ατανάσοφ(73’ Δανατζής), Νικόλοφ.

1 - 0
Τελικό

ΑΣΤΗΡ — Α.ΜΗΤΡΟΥΣΙ

Αποτελεσματικός ο «Αστήρ»

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δύο στην επανάληψη το Νεοχώρι κατέβαλε την αντίσταση του Άνω Μητρουσίου με 4-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Θρακικός» είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ενάντια στην ροή του αγώνα δέχθηκε δύο γκολ. Ο «Αστήρ» αν και δεν πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά λόγω της αποτελεσματικότητας του στην τελική προσπάθεια φτάνει στις νίκες και βρίσκεται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, είχαν δύο δοκάρια με τους Δίγκα και Γκαϊτατζή, όμως δεχόμενοι άλλα δύο γκολ οδηγήθηκαν στην ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 12’ ο Σιψής με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 16’ ο Σιψής με κρεμαστό πλασέ πραγματοποίησε το 2-0. Στο 43’ ο Μπελίτος με πέναλτι μείωσε σε 2-1. Στο 80’ μετά από ενέργεια του Μαργαρίτη, ο Βουδουρίδης με κοντινό πλασέ πέτυχε το 3-1. Στο 89’ ο Σιψής κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και έγραψε το τελικό 4-1.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Σιψής, Θεοδώρογλου και Μαργαρίτης, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Θωμόγλου και Μπελίτος.

Καλή η διαιτησία του κ. Κρυωνά. Επόπτες οι κ.κ. Αναγνωστίδης και Μπομπόγιας.

ΝΕΟΧΩΡΙ: Θεοδώρογλου, Πανούδης, Μαργαρίτης, Θεοδωρίδης, Αποστόλου, Τσιόπτσης, Σένια(65’ Λούσιος), Βουδουρίδης(88’ Μακράκης), Σιψής, Χατζηπέτρου(81’ Χατζηπαυλίδης), Τρέντσιος(74’ Καραχάλιος).

ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ: Ασημώνης, Θωμόγλου, Αραμπάς, Τάτσιος, Πασχαλούδης(38’ Καρφαρίδας), Παπαδόπουλος(89’ Θεοχαρίδης), Πέππας, Μπελίτος, Γκαϊντατζής(76’ Σκουλαρίκης), Χριστοφορίδης, Αντωνιάδης(57’ Δίγκας).