1 - 1
Τελικό

Ανακεφαλαίωση

Μοιρασιά στο ντέρμπι των νεοφώτιστων στην Επίλεκτη κατηγορία, Αστέρα Νεοχωρίου και Θρακικού Άνω Μητρουσίου, καθώς οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Δημοτικό Γήπεδο Νεοχωρίου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.
Σε ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες είχαν τις καλές τους στιγμές, περισσότερες οι γηπεδούχοι στο Α’ ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο Β’ ημίχρονο, γεγονός που δικαιολογεί ως ένα βαθμό και το ισόπαλο 1-1.
Οι παίκτες του Άγγελου Τζουμαλάκη, ήταν καλύτεροι στο Α’ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο πέτυχαν και το γκολ(30’) που διαμόρφωσε και το σκορ του Α’ ημιχρόνου, ενώ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να πετύχουν και κάποιο γκολ που θα τους έδινε ένα σαφές προβάδισμα.
Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι παίκτες της ομάδας του Νεοχωρίου υποχώρησαν, δίνοντας χώρο στους παίκτες του Γιώργου Σωτηρίου, οι οποίοι μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στην επανάληψη, μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα(56’). Από κει και πέρα το παιχνίδι άνοιξε ακόμη περισσότερο, οι δυο ομάδες επεδίωξαν τη νίκη με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν περισσότερο στο γκολ, να το πετυχαίνουν κιόλας στο 90’ όμως ο διαιτητής Απόστολος Τζουμαλάκης είχε έγκαιρα σφυρίξει επιθετικό φάουλ στον πορτιέρο του Θρακικού, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα και να αμφισβητούν το παραπάνω σφύριγμα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE…
Ο Αστήρ Νεοχωρίου δίνει τον πρώτο του αγώνα στην Επίλεκτη κατηγορία, υποδεχόμενος τον Θρακικό Άνω Μητρουσίου και το Serresgoal.gr θα είναι στο Δημοτικό Γήπεδο Νεοχωρίου για να σας μεταφέρει Λεπτό Προς Λεπτό αυτό το σημαντικό και σπουδαίο παιχνίδι μέσα σε μια γιορταστική ατμόσφαιρα που ετοιμάζουν οι Διοικούντες της γηπεδούχου ομάδας. Ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί σήμερα Σάββατο 15/9, στις 17:00.

LIVE… LIVE… LIVE… LIVE…
– Καλησπέρα απ’ το Δημοτικό Γήπεδο Νεοχωρίου… Όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει το σπουδαίο αυτό παιχνίδι, καθώς οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με το διαιτητικό τρίο για τα καθιερωμένα προτού ξεκινήσει το παιχνίδι…
– Ξεκίνησε το παιχνίδι…
– Αναγνωριστικά τα πρώτα 5 λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο και τον Γιανναράκη να δέχεται κίτρινη κάρτα για θέατρο…
15′ παιχνίδι κέντρου στο πρώτο τέταρτο, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο μπροστά από τα τέρματα των δύο ομάδων
17′ κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο Στ. για επικίνδυνο παιχνίδι
18′ αδύναμο σουτ του Χατζηπέτρου από το ημικύκλιο, η μπάλα δεν ανησυχεί τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων Δουλγέρη και αυτό είναι ό, τι καλύτερο έχουν να επιδείξουν οι δύο ομάδες σ’ αυτά τα πρώτα λεπτά, πέρα από ένα κόρνερ που κέρδισε η κάθε ομάδα μέχρι στιγμής
19′ ο Χατζηπέτρου από θέση μέσα αριστερά βγάζει ωραία στον κενό χώρο για τον Κιοφετζή ο οποίος πιάνει δυνατό μονοκόματο σουτ αλλά η μπάλα βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, στην καλύτερη μέχρι στιγμής φάση του αγώνα
20′ αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, αποχωρεί τραυματίας ο Χατζηπέτρου, στη θέση του μπαίνει ο νεαρός Ρίζος
23′ μακρινό σουτ του Μηλούση, η μπάλα πολύ άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι
27′ φάουλ για τους γηπεδούχους στο ημικύκλιο, ωραία εκτέλεση από τον Μεσέρδη, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Δουλγέρη
30′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Σένια. Περίτεχνη ενέργεια του Σιψή σε θέση μέσα αριστερά, ο οποίος με μακρινή μπαλιά βρίσκει τον Σένια αφύλακτο μέσα στην περιοχή και δεξιά, που με ένα τεχνικό πλασέ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Δουλγέρη και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στον γηπεδούχο Αστέρα. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε δεόντως εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού είναι το πρώτο γκολ του Αστέρα στην Επίλεκτη Κατηγορία
36′ κόρνερ από δεξιά του Κιοφετζή, κεφαλιά του Παπαδόπουλου, η μπάλα δεν ανησυχεί τον Δουλγέρη, καθώς περνάει άουτ
39′ κίτρινη κάρτα στον Ρίζο για διαμαρτυρία
43′ μακρινό διαγώνιο σουτ από θέση έξω αριστερά του Γιανναράκη, η μπάλα ψηλά άουτ
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
– Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο με μια αλλαγή για το Θρακικό – οι Μπελίτος και Κρυωνίδης στις θέσεις των Παρασκευά και Μακράκη
53′ αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που μπήκαν καλύτερα στο Β’ ημίχρονο, με τον Κρυωνίδη από δεξιά να πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας αποκρούει σε κόρνερ
55′ αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Σιψής πιάνει δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και δεξιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι
56′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Γιανναράκης. Σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων σε μια μπαλιά που γίνεται στην περιοχή, ο τερματοφύλακας συγκρούεται με αμυνόμενό του, τη φάση εκμεταλλεύεται ο Γιανναράκης που σε κενή εστία δε δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα
– κίτρινη κάρτα στον Μαρίγκο για διαμαρτυρία
61′ φάουλ για τους φιλοξενούμενους ένα μέτρο έξω απ’ την περιοχή με τον Γκαϊντατζή να το εκτελεί εξαιρετικά αλλά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαρίγκου
62′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους γηπεδούχους με τον Σένια να σουτάρει μέσα απ’ την περιοχή και η μπάλα να περνάει λίγο άοιυτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι
66′ αλλαγή για το Μητρούσι – ο Γρατζάκης στη θέση του Γιανναράκη
68′ αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Μητριτζάκης στη θέση του Κιοφετζή
70′ κίτρινη κάρτα για τον Παπαδόπουλο Ι.
73′ αλλαγή για τους γηπεδούχους – ο Μουσικάκης στη θέση του Φίλλια
μακρινό δυνατό σουτ του Μπελίτου, μπλοκάρει ο Μαρίγκος
75′ φάουλ του Μεσέρδη από δεξιά, γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Μουσικάκη, η μπάλα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι
85′ αλλαγή για τους φιλοξενούμενους – ο Χαριζάνης στη θέση του Παπαδόπουλου Ι.
89′ φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων, με τον διαιτητή να υποδεικνύει επιθετικό φάουλ πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, ένα γκολ που δεν μέτρησε φυσικά αλλά έφερε ένταση και διαμαρτυρίες στο Δημοτικό Γήπεδο Νεοχωρίου, καθώς οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονταν γι’ αυτή τη φάση ενώ από την άλλη είχαμε δύο παίκτες στο έδαφος(Παπαδόπουλος Γ. και Δουλγέρης) και μικρή διακοπή
91′ αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους – στη θέση του Παπαδόπουλου που τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση ο Βασιλείου
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΑΣΤΗΡ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ(Αγγ. Τζουμαλάκης): Μαρίγκος, Πανούδης, Κεχαγιόγλου, Γουδεντζίδης, Παπαδόπουλος(91′ λ.τ. Βασιλείου), Μεσέρδης, Σένια, Φίλλιας(73′ Μουσικάκης), Σιψής, Χατζηπέτρου(λ.τ. Ρίζος), Κιοφετζής(68′ Μητριτζάκης)

ΘΡΑΚΙΚΟΣ ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ(Γ. Σωτηρίου): Δουλγέρης, Μηλούσης, Θεοδώρογλου, Κλείτσας, Καπνίδης, Παπαδόπουλος Ι.(85′ Χαριζάνης), Γκαϊντατζής, Μακράκης(46′ Κρυωνίδης), Παπαδόπουλος Στ., Παρασκευάς(46′ Μπελίτος), Γιανναράκης(66′ Γρατζάκης)

Διαιτητικό τρίο: Τζουμαλάκης, Σάββας, Βακουφτσής